Biologická rozmanitost (biodiverzita) krajiny je nezbytným předpokladem odolnosti zemědělských ekosystémů, udržitelnosti a dluhodobým zajištěním potravinami. Aktivity vedoucí ke krátkodobým výnosům mají zpravidla větší prioritu než ochrana životního prostředí. Současné kompenzační a motivační mechanismy pro zavádění přírodě blízkých způsobů hospodaření jsou nedostatečné, často prováděné na úrovni jednotlivých podniků a nikoliv v krajině. Většinou se jedná o obecná opatření zaváděná na národní nebo EU úrovni. Monitoring je prodávěn jen výjimečně a proto není možnost relevantě hodnotit pozitivní vliv a dosažení lepšího stavu biodiverzity zemědělské krajiny.
Cílem projektu FRAMEwork je vyvinout Systém FRAMEwork, který respektuje biodiverzitu, motivuje a umožňuje farmářům v EU ji zachovávat a udrží nebo dokonce zlepší jejich produkci tváří v tvář současným výzvám, jakými jsou změna klimatu nebo pandemie.
Systém FRAMEwork kombinuje čtyři základní prvky:
- Vyspělé zemědělské klastry/spolky – skupiny místních farmářů spolupracujících na hospodaření v krajině. Skupiny, které jsou v kontaktu s dalšími místními zájmovými skupinami a jejichž cílem je informovat, podněcovat politické i praktické kroky, a které jsou začleněni do regionálních, národních a mezinárodních sítí.
- Technická podpora – techničtí specialisté, kteří poskytují informace technického zaměření, metody a nástroje na podporu monitorování biodiverzity, managementu a právního rámce.
- Vědecké inovace – výzkumní pracovníci zapojení v regionálních, národních, mezinárodních sítích, poskytující znalosti v oblasti ekologie, sociologie a ekonomice, které jsou základem fungování udržitelných zemědělských systémů.
- Veřejná Observatoř a Informační centrum – veřejně přístupná platforma, která podporuje projekt FRAMEwork a která slouží jako prostředek pro sdílení aktivit, informací, dat a zdrojů.
Cílem týmu České zemědělské univerzity v Praze jako zástupce ČR v projektu bude ustanovit 1. farmářský spolek v ČR, a skrze spolupráci s ostatními partnery zajistit mj. implementaci různých opatření v zemědělské krajině, které přispějí o ochraně a zachování biodiverzity. Pro úspěšné splnění stanovených cílů, projekt finančně podpoří práci tzv. environmentálního poradce. Jeho prací bude mj. koordinace fungování spolku, iniciace možných aktivit a zajištění přenosu informací mezi farmáři i ostatními partnery projektu.
Číslo projektu: 862731
Název: Farmer Clusters for realising agrobiodiversity management across Europe
Akronym: FRAMEwork
Program: H2020
Koordinátor projektu: James Hutton Institute
Partneři za ČR: FES CZU Prague (coordinator), FEM CZU, AMPI
Hlavní řešitelé: prof. Iris C. Bohnet, PhD (coordinator), doc. Ing. Kristina Janečková, Ph.D., doc. Ing. Lukáš Zagata, Ph.D., prof. Ing. Petr Sklenička, Ph.D
Kontaktní osoba: Mgr. Emilie Trakalová
Doba trvání: 2020-2025
Celkový rozpočet (for 18 European project partners): 7 999 853 Euro
Rozpočet ČZU: 363 031 Euro